INSTRUCT
fyzioterapeutická vzdělávací agentura a poradna
Přihlášení
Uživatel:

Heslo:

ZapamatovatZapomněl jsi heslo?

Registruj se!
Nové články

První informace o tejpování pronikly do Československa v 60. letech dvacátého století. Až do současné doby taping aplikovali téměř výhradně sportovní maséři. Přitom se nabízí široký prostor pro uplatnění v léčbě posttraumatických stavů končetin jako dynamická, měkká ortéza šitá na míru.


Co je taping?

Taping je vytváření dynamické ortézy přikládáním specielních lepicích pásek přímo na kůži nebo přes specielní molitanovou podložku. Jeho výhodou, oproti jiným typům bandáží a ortéza, je velice tenká vrstva pásky, jež minimálně omezuje pohyb a nebrání použití obuvi, rukavic nebo oděvu. Přitom dobře přiložený tejp poskytuje pevnou oporu v potřebném směru a přitom minimálně omezuje krevní oběh a ostatní pohyb. Využití podkladního molitanu umožňuje aplikaci hojivých prostředků.


Facilitační taping

Cílem je specifický zdroj iritace který je cyklicky provokován pohybem pacienta, tj. lokomocí a dýcháním. Technickým prostředkem je lepení pružných, prodyšných pásek na vybrané zóny těla a jejich cílené jemné předpětí v požadovaném směru. Výsledkem je postupná adaptace organismu na tento podnět, jež zasahuje jak posturální, tak viscerálně - metabolické funkce. Facilitační taping ale není náplní tohoto semináře.

Prostředky

Základním prostředkem jsou textilní pásky s vrstvou nealergizujícího lepidla o různé šířce. Doplňujícím prostředkem jsou pružná obinadla s lepicí vrstvou, tenký podkladní molitan a pomůcky pro zpracování pásek.

Stavba semináře

Seminář je koncipován jako jednodenní informativní setkání. Je zaměřen na praktické ukázky a vyzkoušení vzorových tejpů.

Účastníci semináře:

Seminář je určen pro fyzioterapeuty, lékaře a maséry.

Vytisknout stránku Stránka emailem