INSTRUCT
fyzioterapeutická vzdělávací agentura a poradna
Přihlášení
Uživatel:

Heslo:

ZapamatovatZapomněl jsi heslo?

Registruj se!
Nové články

Základní kniha o fyziotréninku


Co je fyziotrénink?

Fyziotrénink berme jako cvičební koncept. Nejedná se jen o určitý uzavřený katalog cviků a technik s popisy provedení. Jeho hlavním cílem je poukázat na neurofyziologické principy (viz. teoretická část), v jejichž rámci můžeme své tělo lépe vnímat a následně mu lépe porozumět. Konkrétní použití je rozmanité. Sportovcům půjde o zvýšení výkonnosti s menším opotřebením organismu, manažerům o kompenzaci stresové zátěže, někomu o krásu a jiný chce řešit bolesti zad. Doufáme, že po zapracování, alespoň někteří z vás zapomenete na své původní motivace a necháte se zlákat ke cvičení jen kvůli vlastnímu prožitku.

Samotné cviky nejsou řazeny z pohledu oslovení jednotlivých svalů. Měřítkem je jejich vztah k vybrané poloze či pohybové sekvenci. V první, nejdůležitější části, jsou cviky cílené na testování a nácvik „břišní hydrauliky“ a na „dynamickou stabilizaci“ (viz. teorie). Mohli bychom je také nazývat tzv. core, ale ne vždy se cviky pod tímto názvem slučují s myšlenkami fyziotréninku. Většina cviků je rozdělena na stabilizační a kondiční variantu. Při stabilizačním cvičení je důležité hlavně vnímání polohy, pohybu a hraní si s pocity. Doporučujeme nepřecházet příliš brzy na kondiční varianty, které jsou náročnější. Většinou by to vyžadovalo použití příliš velké síly a na úkor techniky. Variabilita cviků je téměř neomezená. Ale v praxi zjistíte, že prožitek jednoho cviku budete s opakováním prožívat stále nově a nově. V některých případech je však naopak výhodné hledat nezvyklejší varianty a častěji cviky střídat. Např. u hypermobility, u jedinců se sníženým vnímáním anebo prostě jen tak pro radost.

 

FYZIOTRÉNINK VE FITNESS

Sportovat, „hýbat se“, dnes pro mnohé znamená navštívit fitness centrum. Není snad jiného prostředí, kde vznikají v tak hojném počtu samozvaní „odborníci“ na cvičení, stravu, potravinové doplňky apod. Bizardní tréninkové plány, cvičební techniky a mnohdy i neadekvátní přístrojové vybavení, přispívají k budování tréninkových návyků, které ve zdraví přežijí jen jedinci s vysokou mírou zátěžové tolerance. U ostatních klientů hrozí zdravotní problémy. Přesto se s takovým přístupem opakovaně setkáváme a lidé, často pod vlivem reklamy, jej považují za správný. Možná z touhy po úspěchu a originalitě, 

 

Pokud však zvládnete nácvik základní části fyziotréninku, budete schopni optimálně nastavit své tělo pro potřeby vybraného cviku na jednotlivých strojích. Zvýší se tím také vaše imunita vůči „zaručeným“ radám. Je to takový malý zázrak. Zjistíte, že vám to jde, ačkoliv jste v posilovně třeba poprvé. Nezanedbatelnou výhodou jsou kvalitní posilovací stroje. Ty by vás neměly pustit do vysloveně nezdravého rozsahu pohybu.

 

Nafotili jsme pro vás dostatečné množství cviků. Můžete je použít na budování kondice, síly nebo formování vašeho těla. Jsou rozděleny podle „typu pohybu“ a je preferována návaznost na tzv. core techniky.

Objednání:

Knihu je možno objednat na www.instruct.cz , nebo osobně zakoupit v rámci poradny INSTRUCT.

Cena: 330,- Kč + poštovné a balné /cca. 60 Kč – odpadá při osobním odběru/

Vytisknout stránku Stránka emailem