INSTRUCT
fyzioterapeutická vzdělávací agentura a poradna
Přihlášení
Uživatel:

Heslo:

ZapamatovatZapomněl jsi heslo?

Registruj se!
Nové články

Carbonová platforma umožňuje velmi přesnou práci při terapii a snese ultimativní sportovní zatížení


Jedním s nejčastějších problémů, se kterým se v ordinacích fyzioterapeutů a lékařů setkáváme, jsou deformity chodidel různé etiologie. Nohy s ideálně tvarovanou klenbou, rovnými prsty a fyziologicky postavenými koleny jsou „ohroženým druhem“. Terapie deformit není vůbec jednoduchá. Pokud pomineme operace, jež by měly být spíše poslední instancí,
je základem léčby ergonomie chodidla (vhodné boty, stélky, ortézy, tejpování apod.) a kinezioterapie (cvičení). Zatímco ergonomie chodidla je dynamicky se rozvíjející oblastí, cvičení je doposud spíše popelkou. Používané techniky jsou, až na výjimky, nespecifické zdravotní cviky. Pro cílenou kinezioterapii potřebujeme trenažér, jenž umožňuje přesnou kontrolu opření nohy o terén.

 

Udělejte něco pro své zdraví a začněte cvičit s correctfoot

CORECTFOOT - trenažér pro nácvik monopedálního opření

Základem opření nohy o terén je kontrola distribuce tlaků v bodech opory chodidla a vyvážená aktivita rotátorů v zónách kotníků, kolen a kyčlí. Současné trenažéry, založené na spojení pedobarografické desky se sofistikovaným vyhodnocujícím programem, jsou drahé a používají se spíše pro diagnostiku. Těžko se dají využít pro každodenní cvičení. Pro záruku léčebného efektu je ale potřeba cvičit několikrát denně, byť vždy jen krátkou dobu. Levnější labilní pomůcky, využívané v rámci sesomotoriky, zase neumožňují přesné nastavení cvičební polohy a její průběžnou korekci. Jednou ze vzácných výjimek je corectfoot. Umožňuje jak korekci opření chodidla o terén, tak vyladění aktivity dříve již zmíněných rotátorů. Přitom se jedná o jednoduchou, malou a relativně levnou pomůcku.

Každý člověk, pokud opravdu chce, se ji po přiměřeném zácviku naučí používat. Lze s ní cvičit prakticky kdekoliv. Oblast použití je široká. Umožňuje efektivně ovlivňovat vbočené haluxy, kladívkové prsty a propadlé klenby chodidel. Je významným pomocníkem pro zlepšení stability nártů, kotníků, kolen a kyčlí. Ale také ramen. To předurčuje jeho využití pro rehabilitaci končetin po úrazech a operacích. Jeho používání zlepšuje stereognozii (vnitřní orientaci). Mozek potom končetinu lépe „vidí“ a současně v opoře lépe čte terén. To je důležité ve sportu jako součást prevence úrazů, především u nártů a kolen. Pro zkompletování terapeutického použití ještě zmíníme výrazný drenážní efekt. Ten umožňuje dynamickým cvičením na corectfootu ovlivňovat problémy, vázané na stagnaci tekutin v končetinách.

Abychom ale pomůcku nepřechválili. Všechny výše zmíněné efekty jsou vázané na precisní nastavení cvičební polohy (příslušné končetiny v kontextu celého těla) a její průběžnou korekci. Pokud přehlédneme chybu, efekt se nedostaví. Proto je pro většinu cvičenců potřeba počáteční nácvik pod vedením terapeuta či trenéra, který techniku perfektně ovládá. A takových zatím není moc. Důležité jsou proto profesní reference. Po relativně krátkém nácviku však většina lidí může pracovat samostatně a z pomůcky se jim stane spolehlivý pomocník.

PaedDr. Pavel Švejcar, červen 2013

 

Objednání:

Correctfoot je možno objednat na www.correctfoot.cz , nebo osobně zakoupit v rámci poradny INSTRUCT.

/Klienti fyziostudia /poradny/ instruct mají výraznou slevu/

Vytisknout stránku Stránka emailem